Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie. Další informace
10 Květen 2019

Zdravotníci ve vrchlabské nemocnici opět předváděli, jak si správně umýt ruce

  • 12:00

Více než  150  dětí z několika základních škol a dalších zájemců se v pondělí v areálu Nemocnice Vrchlabí zúčastnilo akce "Zachraň život, umývej si ruce". Preventivně osvětový program v rámci mezinárodního dne hygieny rukou opět po roce pořádala nemocnice ve spolupráci s českou kanceláří Světové zdravotnické organizace (WHO) a společností ECOLAB. Pro děti i dospělé byly před budovou Následné péče připraveny stanoviště s prezentací správné desinfekce rukou a ukázkami první pomoci včetně možnosti praktického nácviku.

 

Návštěvníci se od zdejších zdravotníků a zástupců společnosti ECOLAB dozvěděli správnou techniku a zásady mytí rukou. Epidemiologové vysvětlovali, co se může stát, když lidé nebudou hygienická pravidla dodržovat. Při praktické ukázce se po umytí desinfekčním prostředkem s fluorescenční látkou mohli všichni pomocí UV lampy přesvědčit, jak byli úspěšní.  

"Právě lidské ruce jsou nejčastějším přenašečem nejrůznějších infekcí. Jejich důkladné a správné umývání je jednoduchou a přitom nejúčinnější metodou, jak šíření nemocí zamezit," říká epidemiologická sestra Ludmila Wimmerová.   

Základem správného mytí rukou je použití mýdla a tekoucí vody. Ruce se nejprve namočí a poté se nejméně deset sekund mydlí mimo proud vody. Důležité je umýt i prostor mezi prsty, kolem nehtů, bříška prstů, dlaně a hřbety rukou.

Zdravotníci během akce také předvedli základní pravidla první pomoci. Zájemci mohli zhlédnout ukázku dýchání z úst do úst na gumové figuríně a také si celý postup sami vyzkoušet. Na dalším stanovišti se pak seznámili s postupem správného ošetření povrchových ran, od mytí a desinfekce až po správné zakrytí rány obvazovým materiálem a dostali možnost vyzkoušet si, jak namáhavá může být chůze o berlích. K dispozici byl také v prostorách nemocnice oddělení Následné péče stánek s měřením glykémie a krevního tlaku. 

Mezinárodní den hygieny rukou podle kalendáře Světové zdravotnické organizace (World Health Organization - WHO) připadá na 5. května.

 

Kontakt pro více informací:

  • Nemocnice Vrchlabí: Libuše Kučerová, koordinátorka marketingu
  • Telefon: +420 734 691 914, Email: libuse.kucerova@nemocnicevrchlabi.cz