9 Leden 2017

Víte, jaké jsou možnosti rychlé diagnostiky v ordinacích praktických lékařů?

Mnoho pacientů a jejich lékařů se dostane do situace, kdy je potřeba správnou diagnózu stanovit rychle a následně zahájit efektivní léčbu daného onemocnění. Ne vždy nám k takovému posouzení stačí pouze klinické vyšetření, a proto má již velké procento lékařů ve svých ordinacích tzv. testy rychlé diagnostiky.

Tyto testy se provádí přímo na ambulanci, stanovení probíhá z kapky krve z prstu, z moči, ze stolice nebo např. z výtěru z krku, a výsledky jsou k dispozici prakticky okamžitě. Už všeobecně známé je vyšetření CRP (C-reaktivní protein), dále můžeme jmenovat Streptest (test na přítomnost Streptococcus pyogenes skupiny A), vyšetření lipidového metabolizmu (HDL a LDL cholesterol a triglyceridy), hladiny cukru v krvi, hemoglobinu, hematokritu, leukocytů nebo krevní srážlivosti.

Některé testy je možné vyšetřit i bez přístroje, pouhým okem, jako např. dobře známý těhotenský test a vyšetření močových parametrů „papírkem“, nebo méně známá vyšetření jako test na infekční mononukleózu, celiakii, chlamydie, rotaviry apod.

Vyšetření CRP

O tomto vyšetření již většina z vás jistě slyšela nebo dokonce toto vyšetření podstoupila, ale víte také, o co se vlastně jedná a jak se hodnotí výsledek takového vyšetření?

CRP je zkratka pro C-reaktivní protein. Jedná se o bílkovinu, která je součástí nespecifického imunitního obranného systému a jeho hladina se zvyšuje již během prvních 6-12 hodin od začátku zánětu. Výše CRP pak přímo odpovídá tíži a rozsahu zánětu. Stanovení se provede během několika málo minut přímo v ambulanci, z kapky krve z prstu a zejména pro děti je toto vyšetření šetrné, rychlé, minimálně bolestivé, a přitom vysoce spolehlivé.

Hodnoty CRP

• méně než 8 mg/l – zdraví jedinci
  • 11-20 mg/l – kuřáci, těhotenství a porod, usilovné vyčerpávající cvičení
  • do 40 mg/l - lokalizované virové a povrchové bakteriální infekce
  • nad 100 mg/l - nejspíše bakteriální infekce
  • kolem 300 mg/l – těžké bakteriální infekce (peritonitida, endokarditida, meningitida)

Za hranici považujeme hodnotu 60mg/l, od ní léčíme antibiotiky téměř vždy. Přesto existuje několik výjimek jako např. salmonelóza, aftózní stomatitidy, syndrom periodických horeček (PFAPA), apod.

Díky zavedení CRP do primární péče není poškozován imunitní systém pacientů často neindikovaným podáváním antibiotik. Např. nedávné studie kanadských vědců na souboru 12 000 dětských pacientů prokázaly, že děti léčené v prvních 12 měsících života antibiotiky mají zvýšené riziko onemocnění astmatem.