14 Listopad 2019

Učitelé z Hostinného si osvojili pravidla první pomoci

Učitelé Střední a základní školy Sluneční v Hostinném ve středu výjimečně nezamířili vyučovat děti, ale hromadně do nemocnice. Ve horské nemocnici absolvovali kurz první pomoci. Kromě části, kdy se dozvěděli mnoho praktických zajímavostí z teorie pro ně byla největším přínosem praktická část, kdy si resuscitaci mohli sami vyzkoušet. A seznámili se i s důležitým přístrojem zvaným defibrilátor.

Na figuríně skupince učitelů předváděl resuscitaci MUDr. Malikdin Andar, primář oddělení akutní medicíny Nemocnice Vrchlabí. „Zakloníme postiženému hlavu a koukám na hrudník, jestli se zvedá nebo nezvedá. Poslechnu, jestli osoba dýchá. A v rytmu začnu masírovat srdce,“ popisoval Andar.

Cílem školení je, aby se i laická veřejnost dozvěděla podrobnosti o náhlé zástavě oběhu a také zlepšit poskytnutí první pomoci ještě před příjezdem rychlé záchranné služby,“ komentuje smysl akce Andar.

Podle zástupce ředitele školy Přemysla Jirana byl kurz vedený velmi profesionálně a v příjemné atmosféře. „Osvěžili jsme si, případně doplnili znalosti z dané oblasti. Významná a přínosná byla zejména praktická část, kdy si všichni zúčastnění měli možnost resuscitaci vyzkoušet na figurínách,“ uvedl Jiran. Sám se na půdě školy s případem vyžadujícím akutní poskytnutí první pomoci setkal zhruba před dvěma lety. Základní škola v Hostinném funguje jako speciální zařízení pro žáky s mentálním postižením a kombinovanými vadami.

Jedna naše žákyně se při krmení začala dusit. Dívku vyučující s asistentkou sundali z vozíku a dle instrukcí operátorky na lince 155 prováděli první pomoc do příjezdu sanitky a lékaře. Vše naštěstí dobře dopadlo,“ uzavírá Jiran.