Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie. Další informace
21 Říjen 2016

S podzimem přijde vyšší počet nachlazení a angín

  • 12:00

Už několik týdnů tu máme podzim a s poklesem venkovních teplot přichází ruku v ruce i celá řada nemocí. Ordinace lékařů jsou zaplněné a stížnosti a stesky pacientů jsou stále stejné – rýma, kašel a bolesti v krku.

 

Když už onemocnění propukne, je samozřejmě lepší si nechat poradit od odborníků. Určitě se za lékařem vydejte zejména v případech, kdy máte horečku, objevila se u Vás porucha dýchání nebo třeba bolest na hrudi. Prevence je základ. Nečekejte až Vás nemoc dostane.  

Prevence, pokud se bavíme o podzimním nachlazení a virózách, spočívá zejména v posilování imunity. 

Základní pravidla tedy jsou:
  • přizpůsobit svoje oblečení aktuálnímu počasí,
  • dostatek fyzické aktivity,
  • vyvážená strava s dostatečným přísunem tekutin, ovoce a zeleniny,
  • dostatečný spánek (průměrný člověk potřebuje až 8 hodin spánku denně),
  • dodržování hygienických opatření, zejména pravidelné mytí rukou riziko infekce výrazně snižuje.

 

Zmiňovaný jídelníček je téma samo o sobě, na podzim se totiž doporučuje změna jeho skladby. Doporučujeme zařadit více luštěnin a obilnin se zahřívajícím účinkem jako jsou například jáhly. Současně je v tomto období doporučeno prodloužit dobu vaření pokrmů. Všeobecně známá je prospěšnost zázvoru, česneku nebo chilli, neopomeňte také černý bez, rakytník, bílou ředkev a z bylin pak oregano, šalvěj nebo tymián.

A co když už zaznamenáte první příznaky nachlazení? Pak nezoufejte, včasná a správně zvolená léčba ještě může celou situaci zvrátit. Výrazně zvyšte příjem vitamínu C až do denního maxima 1000mg, vařte si bylinkové čaje, inhalujte heřmánek, zkuste zábaly a obklady na hruď s brambory, česnekem či tvarohem, při bolesti v krku kloktejte šalvěj či solné roztoky.


V případě, že se Vaše nemoc nelepší, vyhledejte pomoc lékaře.