9 Květen 2018

Ruce jsou nejčastějším přenašečem infekcí. Děti zjišťovaly, jak si je umýt

Vrchlabí - Zhruba 250 dětí z několika základních i mateřských škol a další zájemci z řad veřejnosti navštívili preventivně-osvětovou akci "Zachraň život - umývej si ruce" v Nemocnici Vrchlabí.

"Od tamních zdravotníků a zástupců společnosti Ecolab se dozvěděli, jak si správně umýt ruce pomocí UV lampy a dezinfekčního prostředku s fluorescenční látkou a také základní pravidla první pomoci.

"Byli jsme překvapeni zájmem základních i mateřských škol. Přijela i základní škola z nedalekého Špindlerova Mlýna. Mezi základními školami z Vrchlabí nechyběla speciální škola, ZŠ a MŠ praktická a ani škola z Dolní Branné," vyjmenoval Michal Mrázek, nově jmenovaný ředitel Nemocnice Vrchlabí.Epidemiologové při akci dětem vysvětlili, co se může stát, když děti nebudou hygienická pravidla dodržovat.

"Ruce jsou nejčastějším přenašečem infekcí. Jejich důkladné a správné umývání je jednoduchá a přitom nejúčinnější metoda, jak šíření nemocí omezit," vysvětlila Ludmila Wimmerová, epidemiologická sestra vrchlabské nemocnice. "Ruce si musíme mýt mýdlem pod tekoucí vodou. Nejprve se zvlhčí, pak se alespoň deset sekund mydlí mimo proud vody. Důležité je umýt i prostor mezi prsty, kolem nehtů, bříška prstů, dlaně a hřbety rukou," upřesnila Wimmerová.

"Takové preventivní akce jsou pro nás moc důležité. Pro děti je to takto ideální, než kdyby jim lékař něco vyprávěl ve škole. Program byl pestrý, udržel jejich pozornost, zaměstnanci nemocnice se nám věnovali a děti si navíc odnesly mnoho zajímavých informací. Věříme, že s vrchlabskou nemocnicí budeme na podobných projektech dále spolupracovat," uvedla Irena Zuzánková, učitelka ZŠ Školní Vrchlabí.

Děti se během akce také dozvěděly, co jsou to bacily a vitamíny, a jak moc je důležitá úloha správné výživy. Zdravotníci také dětem předvedli základní pravidla první pomoci, nechyběla ukázka dýchání z úst do úst na gumové figuríně. Na stanovišti s obvazovou technikou si školáci vyslechli, proč se rána myje a dezinfikuje. Pro nejmenší bylo připraveno stanoviště s malováním a nafukovacími balonky. Dospělí si mohli nechat zkontrolovat glykémii a krevní tlak."

Zdroj