Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie. Další informace
30 Leden 2017

Prohřejte se a buďte zdraví!

  • 12:00

V následujících dnech nás podle předpovědí čekají velké mrazy, současně republiku sužuje chřipka. Prevence je tedy více než namístě a není nic jednoduššího než sáhnout do domácích zdrojů.

Svými léčivými účinky je od pradávna známý zázvor. Ten se v čerstvém i sušeném stavu používá již po tři tisíciletí hlavně v Indii a Číně. Má silné antioxidační účinky, pomůže při snižování teploty, zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a neutralizuje kyseliny v zažívacím ústrojí, redukuje otoky včetně otoků sliznic.

Další z obecně známých životabudičů je citrónová šťáva. Citróny neobsahují pouze vitamin C, ale také vápník, draslík, stopy železa a vitamínu A. Mají antibakteriální a antiseptické vlastnosti, neutralizují naše vnitřní prostředí a pomáhají u překyselení organismu. Ve svém důsledku citrónová šťáva umí potlačit nachlazení či rozvoj virového onemocnění. Citrónovou šťávu si přidávejte každé ráno například do vlažné vody.

Zmínit musíme také med. Ten účinně pomáhá nejen při virových, ale také při bakteriálních infekcích, a má i protiplísňový účinek. Obsahuje mimo jiné látku acetylcholin, která rozšiřuje drobné cévy a tím snižuje tlak. Dále dokáže povzbudit činnost střev při zácpě či zklidnit střevní pohyb u neinfekčních průjmů. Silice obsažené v medu zkapalňují hlen v průduškách a usnadňují tak jeho vykašlávání. Stejně jako u citronové šťávy se doporučuje užívat denně nalačno půl hodiny před snídaní jednu polévkovou lžíci medu, přičemž je vhodné med rozpustit ve vlažné vodě nebo čaji.

Jedním z nejsilnějších antioxidantů na světě je skořice. Je účinným bojovníkem proti širokému spektru virů, bakterií a plísní a skořicová kůra patří mezi přírodní antibiotika. Dokáže také pečlivě hlídat hladinu cukru v krvi. Z méně známých antioxidantů můžeme ještě zmínit kajenský pepř, který umí uvolnit ucpaný nos, a kurkumu. Ta podpoří imunitní systém a umí zmírnit kašel.