Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie. Další informace
3 Březen 2017

Omrzliny – jak je poznat a správně léčit

  • 12:00


S dotazy na téma omrzliny se na našich ambulancích setkáváme často, obzvláště nyní - v zimních dnech. Proto je namístě jim věnovat trochu prostoru a říci si, co to omrzliny jsou, jak je správně zaléčit a v neposlední řadě, jak jim předcházet, abychom se s nimi vůbec nesetkali.

Omrzliny jsou ve své podstatě poškození tkáně způsobená chladem. Ale nemusí se jednat pouze o velké mrazy, jak si většina asi myslí, k jejich vzniku může stačit i teplota vyšší, nad bodem mrazu, a to při součinnosti silného větru, při vysoké vlhkosti vzduchu nebo při zhoršeném prokrvování tkání. Omrzliny vznikají zejména na nechráněných částech těla, zcela typicky na prstech rukou i nohou, nosu, ušních boltcích.

Rozlišujeme celkem 3 stupně omrzlin, přičemž I.stupeň se projeví ztrátou citlivosti, zčervenáním a bolestí, II.stupeň již provázejí puchýře, při III.stupni dochází ke krvácení do kůže a výsledkem je nevratné poškození tkáně, která odumírá, tzv. nekróza.


Pokud se s omrzlinou setkáte, zde jsou pravidla první pomoci:

  • Zkuste pacienta přesunout do tepla (nad 15°C) a pomalu! ho zahřívat, pomohou teplé nápoje i teplá koupel.
  • Naopak se vyvarujte extrémnímu teplu jako je oheň, fén, topení,….
  • Zkuste masírovat okolí omrzlin.
  • NIKDY se nesnažte snést či propichovat puchýře.
  • Velmi žádoucí je sterilní krytí omrzlin.
  • Léčba vyšších stupňů omrzlin patří VŽDY do rukou lékaře.

A jaká je tedy prevence omrzlin? Pokud se pohybujete v horách, pak vždy a pouze po vyznačených trasách, dbejte na počasí, kterému přizpůsobte své oblečení, a nepřeceňujte také své fyzické schopnosti. Pokud máte možnost, pak si v mrazech vyměňujte vlhký nebo zmrzlý oděv, pohlídejte se dostatečný příjem teplé stravy a tekutin a zcela zapomeňte na alkohol, kouření a drogy.