31 Říjen 2016

Očkování proti chřipce – ano či ne?

Opět je před námi období vyššího výskytu chřipky a s ním také znovu vyvstává otázka, jak je to tedy s očkováním proti tomuto onemocnění. Máme se nechat očkovat nebo nemáme? Jak velká je pravděpodobnost, že onemocníme? A nejsou rizika očkování větší než rizika plynoucí ze samotné nemoci

Co to vlastně chřipka je?

Chřipka je virové onemocnění, které se v naší republice vyskytuje poměrně pravidelně v období od ledna do března. Projevuje se horečkou kolem 39°C, zimnicí, bolestí hlavy, kloubů a svalů. Někdy se setkáváme i s kašlem a rýmou. U většiny pacientů chřipka odezní do týdne, ale bohužel výjimkou nejsou ani komplikované průběhy se zápalem plic či postižením srdce.

Obecně nejvíce ohroženi jsou dospělí nad 65 let, pacienti s chronickým onemocněním plic, srdce či ledvin, ale i pacienti s cukrovkou, onemocněním jater či sníženou imunitou.

Jak se chřipka přenáší a jak se jí tedy můžeme vyhnout?

Přenos je jednoznačně od nemocného člověka, a to kapénkovou cestou. Inkubační doba je zhruba 1-2 dny, přičemž vstupem do organismu bývají nos, ústa a oční spojivka. A pozor – virus přežívá v prostředí až 2 týdny a je tedy možné se nakazit i z držadla v MHD, telefonního sluchátka, použitého kapesníku, u dětí z hraček, apod.

Z hlediska bezpečnosti sebe a svého okolí proto zkuste dodržet následující pravidla:

• Při kašlání či kýchání používejte kapesník, který po použití ihned vyhoďte.
  • Často si myjte ruce, a to nejen vodou, ale i mýdlem.
  • Špinavýma rukama si nesahejte do očí, úst či nosu.
  • Pokud se u Vás už projevily příznaky onemocnění, poraďte se se svým lékařem a raději zůstaňte po nezbytně dlouhou dobu doma v posteli.

Jak chřipku léčit?

Vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, antibiotika se v této situaci nepodávají. Pomůže klid na lůžku, léky na srážení teploty (paracetamol, ibuprofen), dostatek tekutin a vitamínů.

Prevence chřipky

Očkování proti chřipce je velmi účinnou prevencí proti tomuto onemocnění, předpokládá se, že zabrání nákaze až v 70-90% případů a ve velmi vysokém procentu také zabrání komplikacím. Ale protože se u nás každoročně vyskytují jiné druhy chřipkového viru, mění se díky tomu i složení vakcín. Ty však pokaždé obsahují 3 druhy usmrcených chřipkových virů (2xA a 1xB).

Nejlepší doba, kdy byste se měli nechat naočkovat proti chřipce, je samozřejmě ještě před začátkem chřipkové sezóny, tedy v průběhu října a listopadu. Očkuje se jednou dávkou, přičemž ochrana nastoupí cca za 14 dní.

A pokud se ptáte na nežádoucí účinky, pak ano, s některými se jistě setkat můžete, rizika plynoucí z komplikací chřipky jsou ale řádově mnohem vyšší. Po očkování můžete zaznamenat například zarudnutí v místě vpichu, otok a bolest, někdy se vyskytne únava, zvýšená teplota nebo bolesti kloubů a svalů. Závažné alergické reakce hrozí u pacientů s alergiemi na vaječnou bílkovinu (u vakcín připravovaných na kuřecích vejcích) a antibiotikum neomycin.

O příspěvcích na očkování se informujte u své zdravotní pojišťovny, každopádně vakcína proti chřipce je v některých případech plně hrazena ze zdravotního pojištění, v některých s menším doplatkem pro pacienta. Pro letošní sezónu 2016/2017 jsou na trhu dostupné vakcíny Vaxigrip a Influvac.