30 Duben 2019

Lékaři vrchlabské nemocnice naučili zdejší strážníky jak pracovat s defibrilátorem

Odborné proškolení od lékařů vrchlabské nemocnice mají za sebou zdejší městští policisté. Zkušení lékaři učili strážníky, jak mají zacházet s nově pořízeným defibrilátorem. Budou tak ještě více připraveni zachránit život lidem na ulici, kteří zkolabují kvůli náhlým problémům se srdcem. Defibrilátor v ceně necelých 50.000 korun pořídilo město Vrchlabí, lékaři ze zdejší nemocnice radili i při výběru. S nemocnicí město spolupracuje již dlouhodobě.

Strážníci městské police jsou blíž k občanům a často přichází do kontaktu s nemocnými lidmi.  Po proškolení by měli být strážníci schopni včas diagnostikovat náhlou zástavu oběhu a správně poskytnout první pomoc,“ uvedl primář oddělení akutní medicíny vrchlabské nemocnice MUDr. Malikdin Andar.

Jedná se o další krok směřující k rozvoji systematické spolupráce mezi nemocnicí a městem. Vrchlabští lékaři například proškolili pracovníky městského úřadu v poskytování první pomoci,“ uvedl místostarosta Vrchlabí Michal Vávra.

Podle něj se jedná o další krok vedení města směřujícího k podpoře bezpečnosti a zdraví obyvatel i jeho návštěvníků. „Městská policie ho bude mít k dispozici pro akutní použití, obnovení srdečního rytmu, pokud se u potřebné osoby vyskytne dříve, nežli dorazí profesionální zdravotníci,“ uvedl Vávra.

Pro většinu strážníků bude defibrilátor naprostou novinkou. „Teprve se s ním budeme učit zacházet. Jsme rádi, že se školení mohli zúčastnit všichni strážníci,“ uvedl velitel vrchlabských strážníků Milan Čivrný.

Podle lékařských statistik je z 80 procent příčinou náhlé zástavy oběhu porucha srdečního rytmu. Náhlou zástavu oběhu přežije jen 10 procent postižených a s každou minutou šance na přežití klesá. „Proto je nutné  včas zahájit kardiopulmonální resuscitaci, zavolat zdravotnickou záchrannou službu a hlavně správně použít externí automatizovaný defibrilátor,“ popisuje primář Andar.

AED Defibrilátor HeartSine PAD 500P s KPR navigací je koncipován i pro komerční využití a je vhodný pro použití v záchranářských složkách včetně policie a hasičských sborů, dále pak např.v hotelech, školách, nákupních střediscích, sportovních klubech, bazénech v lodní, letecké a autobusové dopravě, v záchranářské praxi, v ordinacích a na klinikách apod. Automatizovaný externí defibrilátor ( AED) dodá srdci ve stavu komorové fibrilace či komorové tachykardie řízený výboj sloužící k obnovení normálního srdečního rytmu, zároveň přístroj hlídá postup při kardiopulmonální resuscitace.

TZ ke stažení