25 Listopad 2016

Je čas na očkování proti klíšťové encefalitidě

Přestože klíšťová encefalitida může být relativně závažným a komplikujícím onemocněním, spousta lidí ji takto stále ještě nevnímá. Není snadnější preventivní opatření než se proti ní nechat naočkovat, vždyť kompletní očkování zajišťuje ochranu u 97–98,5 % pacientů.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je samozřejmě možné celoročně, největší význam však má v zimním období, tedy před sezónou klíšťat. Důvodem je, že ochranné protilátky nastupují až za 14 dní po 2. dávce tohoto očkování.

Klasické schéma očkování proti klíšťové encefalitidě je následující:

• 1.dávka podaná v den 0
  • 2.dávka za 1 - 3 měsíce od 1.dávky
  • 3. dávka za 5 - 12 měsíců od 2. dávky
  • přeočkování 1 dávkou každých 3-5 let

Pro pacienty, kteří by očkování chtěli zahájit až v sezóně letní (např. v případě neplánovaného odjezdu do ohniska nákazy), je možné využít tzv. zrychlené varianty, kdy je možno aplikovat 2. dávku již za 14 dní po té první, aby co nejrychleji nastoupila protilátková ochrana.

Očkování má v České republice již poměrně dlouhou tradici, od r. 1976 je na trhu vakcína FSME-IMMUN (Baxter), od roku 1991 pak vakcína Encepur (Novartis). U obou je možnost dětské verze vakcíny, neboť očkování je doporučováno dětem již od 3 let věku, v individuálních případech dokonce od 1 roku věku.

A kde je možné se nechat naočkovat? Kontaktujte svého praktického lékaře nebo praktického lékaře pro děti, další variantou jsou i očkovací centra. Momentálně se ceny pohybují kolem 700 Kč za jednu dávku, ale řada pojišťoven na očkování v různé výši přispívá.