28 Červen 2017

Ekumenická bohoslužba pod širým nebem

Ve Vrchlabské nemocnici se poprvé konala bohoslužba pod širým nebem. Vrchlabská nemocnice získala svou patronku. Stala se jí Svatá Anna, která je ochránkyní nejen matek a manželství, ale také samotného Vrchlabí. Ta teď bude bdít nejen nad městem, ale i nad zdravím pacientů a schopnostmi lékařů v nemocnici, která se nachází v samém centru horské rekreační oblasti Krkonoš.

Nemocnicí svaté Anny se zdravotnické zařízení stalo během ekumenické bohoslužby pod širým nebem, ta byla vůbec první takovou akcí, kterou ve spolupráci s duchovními nemocnice pořádala. Ekumenická je taková bohoslužba, která se vztahuje zejména ke křesťanským církvím.

„Světová zdravotnická organizace definuje zdraví jako stav fyzické, psychické, sociální a estetické pohody. V dnešním pojetí přetechnizované medicíny se velmi často zapomíná na duši pacienta a zejména na to, že nemocným může v jejich trápení pomoci také milé slovo či duchovní útěcha, případně rozmluva s knězem či duchovním. Jsem rád, že ve Vrchlabí reflektujeme na tyto potřeby nemocných.

Děkuji všem, kteří tuto akci připravili. Zejména duchovním a zaměstnancům nemocnice. Osobně se těším na pokračování,“ uvedl ředitel nemocnice Božetěch Jurenka, který také ocenil, že se nejednalo o akci, která by byla svázaná leckdy nepříjemnými pravidly, vyplývající z křesťanského katechismu. „Jednalo se spíše o jakési poklidné rozjímání s duchovními, než o bohoslužbu,“ uvedl Jurenka.

Nemocní a hosté seděli v trávě či na lavičkách a poslouchali. Bohoslužbu zahájil římskokatolický kněz Jiří Šlégr, který před nemocnými promluvil o Bohu a podstatě duševního zdraví. Na toto téma navázal také evangelický farář Petr Chlápek, který se ve svých úvahách dostal až k zamyšlení, kdo je vlastně celebrita a jaká je definice tohoto označení. „Líbila se mi ta lehkost, se kterou pan farář hovořil. Stejně jako ostatní zaujal všechny přítomné,“uvedl jeden z mnoha nemocných, kteří na bohoslužby přišli Petr Martynák. Trojici farářů doplnil farář Husitské církve Vladimír Hraba, jeho úvahy vedly k samé podstatě pojmu zdraví a klíčové roli zdravotníků v procesu uzdravení pacienta.

Svatá Anna je patronkou šťastného porodu, patronkou horníků, mlynářů, truhlářů, tkalců, krejčích, provazníků, také čeledínů. Její ochranou se zaštítila i taková města, jakými jsou Florencie, Innsbruck, Neapol a celé země jako Bretaň nebo Quebec. Zbožní křesťané se k ní přicházeli modlit za déšť, proti bouřce, ale například i za nalezení ztracených předmětů. Milou atmosféru zahradního setkání podpořily flétnistky ze ZUŠ Vrchlabí s paní učitelkou Jaroslavou Nývltovou a přátelské opékání buřtů všech účastníků akce.