Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie. Další informace
18 Listopad 2016

Dávejte si pozor na náledí!

  • 12:00

Déšť, sníh a mráz s sebou každou zimu přináší hned několik rizik, ale jedním z nejvážnějších je určitě náledí.

 

V tomto případě jsou nejohroženější skupinou senioři, ale pádu se nemusí vyhnout ani mladší ročníky. Podle lékařů jsou v zimním období pády dokonce 2-3x častější než v letních měsících, nejvíce pak ošetřují zlomeniny končetin, úrazy hlavy a páteře různě závažného charakteru.

Na vině nejsou nutně jen samotné zledovatělé chodníky, ale také naše nepozornost a mnohdy i spěch. Ohledně náledí vydávají meteorologové varovná hlášení, před vycházením v některých dnech varují i sami lékaři. A opět mluví hlavně o seniorech. U nich jsou totiž pády častější zejména kvůli omezené hybnosti a úrazy jsou ve vyšším věku často velmi komplikované. Bohužel výjimkou nebývá ani poranění míchy.

Když už i přes nevlídné podmínky musíte ven, vyhraďte si na cestu delší čas, než obvykle potřebujete. Při chůzi se soustřeďte na každý krok a zvolte raději takovou cestu, která je ošetřena posypem. Dámy by pak určitě měly zapomenout na podpatky.

Další kapitolou jsou i zimní sporty - lyžování, bruslení, jízda na bobech či sáních. V těchto případech jsou úrazy rovněž velmi časté, poškozena bývá nejvíce bederní páteř a obratle. Proto nezapomínejte na prevenci ani při sportování a používejte ochranné pomůcky jako helmu, páteřní chránič, rukavice, apod.

Vyplatí se to.