Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie. Další informace
23 Leden 2017

Bolí Vás v krku? Antibiotika nejsou k vyléčení vždy nutná!

  • 12:00

Bolest v krku patří na podzim a v zimě k velmi častým obtížím, přesto se ne vždy jedná o angínu. Proto nepanikařte a neutíkejte hned k lékaři, aby Vám předepsal antibiotika, ta jsou totiž nutná v méně než třetině případů. 

Bolest v krku vzniká za situace, kdy infekce poškodí sliznici v hrdle a způsobí zde zánět. A ten je doprovázen otokem, začervenáním a právě pálením až bolestí při polykání. Někdy je současně přítomná zvýšená teplota, někdy dokonce horečka. V naprosté většině případů se ale jedná o infekci virovou, tedy takovou, na kterou antibiotika stejně nezabírají. A co víc, při jejich nadužívání hrozí vznik rezistence.

Jak se tedy zachovat, pokud Vás bolest v krku postihne?

V prvních dnech, pokud nemáte vysoké horečky, se zaměřte na tzv. podpůrnou terapii. Ta zahrnuje dostatečnou hydrataci, zvýšený příjem vitamínů, klidový režim ideálně doma v posteli a lokální léčbu – kloktadla, cucací pastilky, spreje.

Vynechejte příliš horké, sladké, kyselé a perlivé nápoje, které nemocné hrdlo dráždí. Pro kloktání zkuste slanou vodu – příprava je jednoduchá, pouze se rozpustí jedna čajová lžička soli ve skleničce vody. Výrazně může ulevit odvar z lékořice, šalvěj, skořice, cibulový sirup s medem nebo cucání hřebíčku.

A jak odlišit angínu?

Angína je kromě výrazných bolestí v krku doprovázená vysokými horečkami nad 38°C a výjimkou není ani zduření krčních uzlin. Na mandlích můžeme vidět bílé povlaky, tzv. čepy. A jak již bylo zmíněno, tento zánět je způsobený bakteriální infekcí a je nutná léčba antibiotiky.