Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie. Další informace
7 Červenec 2016

Penta Investments získala první nemocnici v Česku

  • 12:00

Vrchlabí musí být pro návštěvníky hor první volbou, říká šéf nemocnic Penty

 

Po měsících spekulací investiční skupina Penta Investments získala první nemocnici v Česku, zařízení v krkonošském Vrchlabí. Luděk Pelikán, který vznikající nemocniční holding pro Pentu řídí, v ní chystá mnohamilionové investice i spolupráci s nemocnicí Penty v Polsku.

Koupí horské nemocnice se potvrdily informace, které server iDNES.cz přinesl před dvěma měsíci. Po týdnech analýz manažeři Penty nemocnici oficiálně převzali před několika dny od dlouholetých majitelů, realitních podnikatelů Alexandra Seidla a Zbyňka Cejnara.

Oficiálně jste převzali první nemocnici v Česku, zařízení ve Vrchlabí. Proč svou expanzi začínáte právě tam?

Vrchlabí je někdy nazýváno bránou Krkonoš a takovou by měla v budoucnu být i vrchlabská nemocnice. Její poloha a schopnost se postarat jak o obyvatele Vrchlabí a přilehlého okolí, ale i o návštěvníky Krkonoš, by z ní měla udělat první volbu v tomto horském regionu.

Chystáte nějaké změny v jejím zaměření a nabízených službách?

Díky zmiňované poloze je její chirurgicko-traumatologické zaměření se službami interního lékařství zcela logické. Naprosto klíčovou oblastí je oddělení akutní péče v čele s primářem Palivodou, které zajišťuje nejen anesteziologický servis a péči o akutní pacienty, ale hlavně péči na lůžkách chronické intenzivní péče. To je směr, kterým chceme jít a dále ho rozvíjet. Nejde jen o oblast lůžkové péče, ale také o služby v oblasti domácí péče. Do budoucna může být zajímavá i přeshraniční spolupráce s polskými kolegy, protože jedna z nemocnic, Kowary - Szpital Bukowiec, patřící Pentě je jen 40 km vzdálená na druhé straně krkonošského hřebene.

Krátce po převzetí vrchlabské nemocnice se v médiích objevily informace, že zmiňovaný primář Palivoda užívá neoprávněné profesorský titul. Co na to říkáte?

K tomu bych řekl jen to, že tyto informace se nezakládají na pravdě a vedení nemocnice stojí jednoznačně za primářem Palivodou.

Co budou vaše hlavní úkoly po převzetí zařízení?

Myslím, že důležitou rolí vrchlabské nemocnice je zajištění komplexní  péče pro obyvatele Vrchlabí a spádové oblasti. Je pravdou, že mnoho  obyvatel Vrchlabí dnes vyhledává lékařskou péči v nedaleké Jilemnici.  Tamější nemocnice je dobře zainvestovaná s kvalitními službami. My  budeme mít ambici tuto roli převzít a obyvatele Vrchlabí opět dostat do  své nemocnice.

V jakém stavu nemocnici přebíráte a jaké investice si vyžádá?

Určitě s touto ambicí souvisí nutné investice, které zde Penta plánuje.  V tuto chvíli, kdy probíhá faktické přebírání nemocnice, není jednoduché odhadnout přesnou míru nutných investic. Nicméně očekáváme, že půjde o  řády mnoha milionů. V současnosti probíhají administrativní záležitosti spojené s koupí a převzetím nemocnice, důkladné seznámení s jejími  aktivitami, zaměstnanci a dalšími skutečnostmi, které povedou k přesnému  stanovení strategie nemocnice a jejímu rozvoji.

Hodně se také hovoří o sporech s někdejším ředitelem nemocnice a bývalým senátorem Vladimírem Drymlem, který vás i veřejně kritizoval. V čem spory spočívají? 

To nebudu komentovat. Jsme si vědomi, že pan doktor Dryml odvedl ve  Vrchlabí pořádný kus práce, podařilo se mu projít s nemocnicí nelehkým obdobím, kdy hrozil i její zánik, a věříme, že úspěšně navážeme na jeho práci.

Už několik měsíců se spekuluje o dalších akvizicích, které máte v Česku přichystané. Můžete naznačit, jakým směrem se vaše plány ubírají a kdy by mohly další akvizice proběhnout? 

Mohu říci jen to, že vrchlabská nemocnice je první vlaštovkou Penty v rámci plánovaných akvizic v oblasti zdravotnictví v Česku a těšíme se,  že brzy bude následovat další oznámení o získání nemocnic a ambulantních zařízení v Česku. Víc ze mě v tuto chvíli nedostanete.

Autor: