Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie. Další informace
9 Duben 2018

První ambulance pod sjezdovkou řešila zlomeniny i pilulky po sexu

  • 12:00

První zdravotnická ambulance v Čechách, umístěná na dojezdu sjezdovky ve Špindlerově Mlýně, ošetřila v zimní sezoně 240 pacientů. Dvě třetiny z nich byli cizinci.

Špindlerův Mlýn - Zlomeninu bérce, vykloubené rameno, zranění klíčních kostí i kolenních kloubů, zápěstí, tržné rány, ale také případy s puchýřem z lyžařské boty, zarudnutím v obličeji od sluníčka, opakované žádosti o veterinární ošetření psa nebo prosbu o interrupční pilulku. Zdravotnický personál v Medical Pointu, traumatologicko-chirurgické ambulanci v lyžařském středisku Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně, musel řešit během první sezony provozu různé záležitosti.


"Z medicínského hlediska splnila tato mise svůj význam na výbornou. Poskytovali jsme první pomoc zraněným. V následujících týdnech budeme vyhodnocovat pravidla spolupráce s jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému. Již teď vidíme prostor ke zlepšení na obou stranách," řekl Michal Mrázek, lékařský ředitel Nemocnice Vrchlabí, která zajišťuje zdravotnický servis lyžařům a snowboardistům v Medical Pointu. Ten je otevřený každý den, vždy s jedním lékařem a sestrou.


Jeho výhodou je smluvní zajištění péče se zdravotními pojišťovnami. Pojištění pacienti proto za ošetření neplatí. Největší nápor zažili během jarních prázdnin v únoru a mezi Vánocemi a Silvestrem. "Vedle lyžařů dorazili i klienti ozdravoven. Většinu pacientů jsme zvládli ošetřit v naší ambulanci, 46 vážnějších případů, které vyžadovaly například rentgenové vyšetření, jsme řešili transportem do Nemocnice ve Vrchlabí," upřesnil Petr Jindra, hlavní lékař Medical Pointu.


Pozitivně vnímá novinku špindlerovský Skiareál. "Jsme rádi, že v našem středisku tato služba existuje. Naší snahou je rozšiřovat a zlepšovat lyžování a všechny s ním související služby. O bezpečnost našich návštěvníků nám jde především, proto lékařskou ambulanci hned u sjezdovky rozhodně vítáme," vyjádřil se ředitel René Hroneš.

 

Zdroj