Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie. Další informace

Gastrocentrum

V našem centru provádíme diagnostiku i léčbu onemocnění zažívacího traktu (jícnu, žaludku, dvanácterníku, tenkého a tlustého střeva), jater, žlučových cest a slinivky břišní. Součástí centra je i pracoviště digestivní endoskopie a specializovaná gastroenterologická poradna a poskytujeme rovněž konziliární činnost. Vyšetřujeme ambulantní i hospitalizované pacienty. 

Personál

MUDr. Jan Válek 

 

Kontakt

Telefon pro objednání: +420 499 502 271

Ambulance 1: +420 499 502 268

Ambulance 2: +420 499 502 285

 

V oboru gastroenterologie preferujeme moderní a šetrné metody. Novinkou na tomto poli je transnasální gastroskopie, která je u našich pacientů oblíbená především díky dobré snášenlivosti. 

Endoskopické pracoviště

Provádí základní diagnostické metody digestivní endoskopie (gastroskopie, kolonoskopie, enteroskopie) a škálu terapeutických endoskopických výkonů (např. endoskopická léčba krvácení, endoskopická polypektomie, zavádění PEG...)

Prováděná endoskopická vyšetření:

 • endoskopie horní části trávicího traktu - vyšetření jícnu, žaludku a dvanáctníku s možností odběru biopsie, polypektomie, stavění krvácení, extrakce cizích těles, ligace a sklerotizace varixů
 • kolonoskopie – vyšetření celého tlustého střeva a terminálního ilea (koncové části 
 • sigmoideoskopie – vyšetření části tlustého střeva
 • rektoskopie – vyšetření konečníku, ošetření hemoroidů
 • jaterní biopsie
 • zavádění nasojejunální sondy

Vyšetření jsou podle potřeby prováděna s premedikací. Po výkonech s podáním intravenózních léčiv jsou pacienti dále u nás 1-2 hodiny sledováni. Chcete-li využít podání premedikace formou intravenózních léčiv, je nutné mít s sebou doprovod. Ve vybraných případech je možné provést vyšetření v analgosedaci či v celkové anestezii vedené anesteziologem. K tomu je nutná předchozí domluva s námi, interní předoperační vyšetření a vyšetření v anesteziologické ambulanci.

Gastroskopie

Naše pracoviště se zaměřuje na endoskopická vyšetření horní části trávicího ústrojí pomocí přístroje se světelnými optickými vlákny zaváděného nosem (transnasální gastroskopie) nebo ústy (gastroskopie). Při tomto vyšetření prohlížíme jícen, žaludek, dvanácterník s možností odběru bioptických vzorků sliznice na histologické vyšetření při zánětlivém postižení sliznice, při vředové nemoci, při nálezu polypů, nádorů a podobně. 

Výhody transnasální gastroskopie:

 • pohodlí při vyšetření bez dávení, bez bolesti, bez nutnosti podávání sedativ a premedikace
 • možnost rozhovoru při vyšetření
 • bez nutnosti monitorace při vyšetření a sledování na dospávacím pokoji
 • pacient nemá změněné vědomí a přímo během vyšetření může pozorovat jeho průběh a endoskopický obraz, lékař s pacientem komunikuje a vysvětluje mu nález
 • možnost jíst a pít krátce po vyšetření
 • návrat do práce okamžitě po vyšetření, možnost řídit automobil
 • dobrá tolerance i při opakování vyšetření - vyšetření bez stresu

 

O gastroskopii si více přečtěte zde

Příprava pacienta před gastroskopií 

 

 

Kolonoskopie

Jedná se o vyšetření tlustého střeva zevnitř pomocí ohebného přístroje s vláknovou optikou po vyprázdnění a vyčištění tlustého střeva projímadlem. Toto vyšetření slouží k detekci slizničních změn celého střeva a konečníku, lze spolehlivě poznat zánětlivé změny sliznice střeva (ulcerosní kolitida, Crohnova nemoc, nespecifické záněty, parazitární zánětlivá onemocnění), polypy, divertikly, cévní abnormality, nádorová onemocnění, trhliny, píštěle a abscesy krajiny konečníku, condylomata, vnitřní a zevní hemoroidy. Při koloskopii se při potřebě zcela nebolestivým způsobem odebírají vzorky sliznice na mikroskopické (histologické) vyšetření.

 

Příprava pacienta před kolonoskopií